Side 1 af 2 12 SenesteSeneste
Viser resultater 1 til 10 af 15
  1. #1

    Tilmeldingsdato
    Dec 2009
    Indlæg
    6

    Standard Pulte egen ally

    Må man gerne få et ally medlem til at pulte en, hvis du har lavet en by forkert?

    naestved

  2. #2
    Prætorianer
    Tilmeldingsdato
    Sep 2008
    Geografisk Sted
    Travian
    Alder
    29
    Indlæg
    254

    Standard

    Nej kun hvis han eller dig træder ud af alliancen i 48 timer
    dkx3- Ulfsark og senere tsh23 BBD
    dkx4- Paradise Hotel Reality
    dkx5- Jonas Træben WoE
    dkx6- Maia Olorin BB
    dkx7- BoJoMa Cirkus
    dkx8- Ibycus rachelae DUB
    dkx9- Argentlam Titans
    dk5- Madam Mim
    dk3- Anton Alpha
    + udenlandske erfaringer

  3. #3
    Vildsvin
    Tilmeldingsdato
    Dec 2009
    Indlæg
    69

    Standard

    Men du må vel stadig gerne pulte dig selv...

  4. #4
    Slange
    Tilmeldingsdato
    Aug 2009
    Geografisk Sted
    ved den nærmeste computer med internet
    Indlæg
    40

    Standard

    ja det må du gerne bare ikke ally medlemmmer og du må vist nok ikke pulte forbund

  5. #5
    Natargarde
    Tilmeldingsdato
    Feb 2007
    Geografisk Sted
    Nærmeste computer
    Alder
    32
    Indlæg
    1.813

    Standard

    Der er vist en her der ikke har læst op på reglerne for nyligt.

    Citat Oprindeligt Skrevet af Spillereglerne
    §2.6 Overtagelse af landsbyer mellem spillere der er forbundet via kontorepresentant funktionen eller fælles-pc brug, er forbundt, indtil en periode på 2 uger siden fjernelse af forbindelsen er gået. Yderligere er overtagelser af landsbyer mellem spillere i den samme alliance, et forbund, eller spillere der har være medlem af samme alliance eller forbund inden for 2 dage, forbudt.
    Det er kun overtagelser internt i alliance/forbund der er ulovligt - at pulte hinanden er fuldt lovligt, ligesom det også er at pulte sig selv. Eneste tidspunkt hvor spillere i samme ally/forbund ikke må pulte hinanden er hvis de pågældende personer også sitter hinanden eller deler pc.

  6. #6
    Spejder Piratten's Avatar
    Tilmeldingsdato
    Mar 2009
    Indlæg
    1.007

    Standard

    kik her, så i fri for at søge

    "Ordet ”angreb” dækker over alle typer angreb uanset troppetype, med undtagelse af erobring af artefakter/byggeplaner."

    "Man må aldrig angribe konti man har sitterforbindelse med eller bruger samme pc som. Når sitterforbindelsen eller det fælles pc-brug er ophørt skal man vente 2 dage før man må angribe."

    "Man må gerne angribe spillere i egen alliance/forbund forudsat at man ikke har sitterforbindelse eller fælles pc-brug."

    "Angreb hvor man erobrer artefakt eller byggeplan er altid fuldt lovlige uanset alliance/forbund eller sitterforbindelse/fælles pc-brug."
    S3 - peace Z00
    S3 - Piratten DP (det vildeste sted på serveren)
    S1 - Piratten MØG
    S4 - Piratten FLAN Lær af igår, lev nu og drøm om imorgen

  7. #7
    Spejder Piratten's Avatar
    Tilmeldingsdato
    Mar 2009
    Indlæg
    1.007

    Standard

    man må godt hjælpe med og bringe sammenholdet ned i en by, som tilhører et Ally/Forbunds-medlem, men man må ikke erobre byen
    S3 - peace Z00
    S3 - Piratten DP (det vildeste sted på serveren)
    S1 - Piratten MØG
    S4 - Piratten FLAN Lær af igår, lev nu og drøm om imorgen

  8. #8
    Slange
    Tilmeldingsdato
    Jun 2008
    Indlæg
    40

    Standard

    Altså er de såkaldte venligtsindede angreb også tilladt? altså at holdkammerater kan tømme hinandens byer med angreb og plyndring -- samt f.eks. aftale at bombe en forbundsfælles by væk for derefter at overtage den?????? ret dramatisk ændring i spillet må man sige

  9. #9
    Spydmand ma1974's Avatar
    Tilmeldingsdato
    Mar 2007
    Geografisk Sted
    sydsjælland
    Alder
    47
    Indlæg
    1.637

    Standard

    Citat Oprindeligt Skrevet af byggemandbob Vis Indlæg
    f.eks. aftale at bombe en forbundsfælles by væk for derefter at overtage den?????? ret dramatisk ændring i spillet må man sige
    Alle der har læst reglerne eller fulgt med på forum vil vide at der er sket dramatiske ændringer, men man må som sagt ikke overtage en forbundsfælles by før forbundet har været ophævet en vis tid!
    CENSUR
    du har ikke ret til at skrive ma1974 nogen som helst steder på dette forum!

  10. #10
    Slange
    Tilmeldingsdato
    Jun 2008
    Indlæg
    40

    Standard

    Citat Oprindeligt Skrevet af ma1974 Vis Indlæg
    Alle der har læst reglerne eller fulgt med på forum vil vide at der er sket dramatiske ændringer, men man må som sagt ikke overtage en forbundsfælles by før forbundet har været ophævet en vis tid!
    Ja det var en uheldig formulering, -- skulle have stået: erobre den efterladte dal/byggegrund, -- men det afgørende nye for mig er at det nu er 100% iorden at aftale plyndringer og omfordele croppere mv indenfor en ally, hvilket bl.a sætter reglen om max 1 tp i døgnet ud af drift og muliggør extrem push

Side 1 af 2 12 SenesteSeneste

Tilsvarende Tråde

  1. Angreb på egen ally?
    By euro-united in forum Spørgsmål
    Besvarelser: 11
    Sidste Indlæg: 17-09-2009, 11:20
  2. Forrådt af egen ally medlem.
    By Blaze-X in forum Speed Server
    Besvarelser: 14
    Sidste Indlæg: 18-06-2009, 22:47
  3. Pulte en by
    By kak in forum Spørgsmål
    Besvarelser: 8
    Sidste Indlæg: 27-09-2008, 21:06
  4. Pulte
    By Pucca in forum Spørgsmål
    Besvarelser: 1
    Sidste Indlæg: 01-07-2008, 13:42
  5. At pulte en by ned
    By Sælen in forum Spørgsmål
    Besvarelser: 9
    Sidste Indlæg: 16-03-2008, 17:30

Tags i denne Tråd

Regler for Indlæg

  • Du kan ikke oprette nye tråde
  • Du kan ikke besvare indlæg
  • Du kan ikke tilføje vedhæftninger
  • Du kan ikke ændre dine indlæg
  •